Brezilya’nın Yoksul Mahalleleri

Home » Brezilya’nın Yoksul Mahalleleri » Uncategorized » Brezilya’nın Yoksul Mahalleleri

Brezilya, Salvador şehrinin Arenoso mahallesini dolaştım bugün. Şehirden 15 km uzakta bir yer. Salvador’un önemli bir kısmı gecekondu varoş bölge. Yoksulluk korkunç. Evlerin çoğunluğunun çatısı atermit ve ısı içeride dehşet sıcak. Klima bu barakalar için lüks. Salon mutfak içi içe ve 9 metrekare. Nüfus oldukça yoğun ve kalabalık aileler. Genellikle siyahi insanlar yaşıyor bu bölgelerde. Yoksulluk kader değil. Güvenlik ciddi tehdit, her an başınıza birşeyler gelebilir. Yasadışı bir çok işin döndüğü bu yerlerde yaşam bir şekilde devam ediyor. Bizim Tarlabaşı, Hacıhüsrev benzeri yerler. Aşırı yoksulluk beraberinde yaşamı devam ettirmek adına, hırsızlık, soygun, kapkaç, gasp, uyuşturucu ve kadın ticareti, çete gibi yasadışı faaliyetlerin yaygınlaşmasına neden oluyor. İsyankar ve gözü kara oluşları, kaybedecek bir şeylerinin olmadığından. Topyekün herkesin böyle olduğunu söylemek de büyük haksızlık olur.

brezilya3Gezerken zaman zaman tedirgin olduğumu söyleyebilirim.  Bu bölgeyi dün tesadüfen tanıştığım ve bu gecekondu bölgesinde yaşayan Welington isimli arkadaşım ile beraber gezdik. Solaklarda genellikle evlerinin önlerinde yüksek sesli müzik eşliğinde kendilerine küçük bar/Restorant karışımı yerler oluşturmuşlar. Çocuklar genellikle maytap/çatapat benzeri patlayıcılar ile eğleniyorlar. Gittiğimiz ev ziyaretlerinde ikram edilen ev yapımı açık alkolleri biraz tırsarak içtiğimi söyleyebilirim (uyku ilacı vs ). Buralarda yaklaşık altı kilometre yol yürümüşüz.

brezilya2Reggae Müziği ve tabi Bob Marley dinliyorlar. Dün akşam bu Reggae müziğinin çaldığı döküntü koca koca böceklerin gezdiği, duvarlarda örümcek ölülerin olduğu, son derece salaş döküntü bir bara gittim. Orada Bob Marley dinlerken dans eden insanlar resmen müziğin içine girip hissederek yaşıyorlar. Özellikle Brezilya’da önemli oranda Afrika kökenli insanlar yaşıyor.

brezilya1

En el camino hay vida.
Yol’da hayat var.

Leave a Comment